Připravili jsme pro vás seznam nejčastějších otázek a odpovědí rodičů po ztrátě miminka. Věříme, že náš stručný přehled usnadní orientaci v hledání řešení. Uvedené informace berte, prosím, jako orientační. Ačkoliv se je snažíme aktualizovat, může se změnit aktuální legislativa nebo nemusí být platné pro vaši konkrétní situaci.
Mohu svému miminku dát jméno a pohřbít jej?
Ano, své miminko můžete pojmenovat a máte právo rozhodnout o tom, jak naložíte s tělíčkem miminka - a to ve lhůtě do 96 hodin od narození mrtvého miminka. Pokud v této lhůtě nesdělíte své rozhodnutí, miminko je zpopelněno a uloženo do společného hrobu v rámci sociálního pohřbu.
Jak zajistit miminku pohřeb?
Pokud chcete své miminko pohřbít, kontaktujte vybranou pohřební službu, která zajistí převoz tělíčka z porodnice a sjedná s vámi obřad, pohřbení dle vašeho přání (poslední rozloučení, tiché zpopelnění či uložení popela na určené místo atd.).
Co potřebuji k zajištění pohřbu miminka?
Ke sjednání pohřbu potřebujete doklad vaší totožnosti (popř. totožnosti objednatele pohřbu), rodný list dítěte a list o prohlídce zemřelého (vystaví zdravotnické zařízení).
Jak vyřídím rodný list?
Rodný list dítěte vydává matrika obce, kde se dítě narodilo. Dokumenty s rodinou vyřídí přímo v nemocnici k tomu kompetentní pracovníci a zákonná lhůta na vystavení rodného listu je 30 dní. Úmrtní list se nevydává. Do poznámky rodného listu lze na žádost rodičů uvést, že se jedná o mrtvě rozené dítě. Převzetí rodného listu záleží na samotné domluvě, zda si rodiče vyzvednou rodný list na matrice sami nebo jim bude zaslán poštou doporučeně do vlastních rukou.
Co potřebuji k vyzvednutí rodného listu?
K vyzvednutí rodného listu potřebujete hlášení o narození dítěte, doklad o totožnosti rodičů (občanka, pas, povolení k pobytu), oddací list (pokud jsou rodiče manželé), prohlášení o jménu a příjmení dítěte (pokud se rozhodnete miminko pojmenovat). Pokud miminko zemřelo před narozením a rodiče nejsou sezdaní, otec může být v rodném listu uveden pouze za předpokladu, že bude předloženo souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství nebo písemný souhlas muže, který dal k umělému oplodnění, potvrzený poskytovatelem zdravotních služeb, popřípadě rozhodnutí soudu o určení otcovství k dítěti.
Jak získám úmrtní list?
V případě úmrtí miminka před porodem se úmrtní list nevystavuje.
Mám nárok na porodné?
V případě úmrtí miminka před porodem nárok na porodné nevzniká.
Můžeme žádat o pohřebné?
Ano, při pohřbu miminka zemřeléhé před porodem máte nárok na pohřebné, které činí 5000 Kč. Žádost o pohřebné můžete podat až do 1 roku od pohřbu. Dávku vyřídíte na Úřadu práce. Žádost o dávku musí podat ten, jehož jméno figuruje na faktuře z pohřební služby (tzv. vypravitel pohřbu), popř. osoba, která má k tomuto úkonu od vypravitele plnou moc. K vyřízení dávky dále potřebujete vyplněnou žádost (obdržíte na Úřadu práce), doklad totožnosti žadatele, rodný list miminka, fakturu za vystavení pohřbu a doklad o zaplacení, doklad o zpopelnění nebo uložení do hrobu.
Mohu žádat o mateřskou (PPM - peněžitá podpora v mateřství)?
Celou oblast řeší příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud má maminka splněnou zákonnou dobu pojištění pro klasickou mateřskou dovolenou (MD), tak má nárok na 14 týdnů MD. Pokud stihla na MD nastoupit už před porodem, tak má nárok na vyčerpání zbývajících počtu týdnů po porodu. MD nikdy nesmí být kratší než těchto 14 týdnů celkově a nikdy nesmí být ukončena dříve než 6 týdnů po porodu. V případě, že maminka na MD nastoupit před porodem nestihla, má nárok na celých 14 týdnů od data porodu. Po celou dobu náleží peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Příslušná OSSZ musí být informována o narození mrtvého dítěte, aby ukončila PPM ve správný čas. O zkrácené době čerpání PPM by měl být informovaný i zaměstnavatel.
Může partner žádat o otcovskou dovolenou?
V případě úmrtí miminka před porodem není možné čerpat otcovskou dovolenou.
Může partner čerpat ošetřovné?
Ano, partner může zůstat doma s maminkou po porodu nebo s dětmi do 10 let, o ošetřovném rozhoduje ošetřující lékař a poskytuje se v maximální délce 9 dní. Dlouhodobé ošetřování je až na 90 dní - základní podmínkou však je, že ošetřovaná osoba musí být před rozhodnutím o ošetřovném minimálně 7 dní bez přerušení hospitalizována.
Nezvládnu se vrátit do práce, mohu být v pracovní neschopnosti?
O dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje obvodní lékař nebo gynekolog v případě, že po ukončení mateřské dovolené nebudete fyzicky ani psychicky připravena k návratu do práce. Pracovní neschopnost je vystavena také v případě, že po porodu nemáte nárok na mateřskou anebo dočerpání rodičovského příspěvku. Problematiku pracovní neschopnosti pak dále řeší příslušný Úřad práce.
Mám po ztrátě miminka nárok na rodičovský příspěvek?
Po uplynutí mateřské dovolené nevzniká nový nárok na rodičovskou dovolenou (RD) a rodičovský příspěvek (RP).Pokud ale máte doma starší dítě, na které jste pobírali rodičovský příspěvek a nedočerpali jej před porodem mrtvého miminka, můžete zbytek dočerpat po ukončení mateřské dovolené. Tuto hmotnou dávku řeší Úřad práce.